לונדון לברייטון: יומן מסע (והמלצות מה לעשות בברייטון)

ברייטון

מי שעוקב אחרי הלונדונים יודע שמדי פעם הלונדוני אורז את הפקלאות ויוצא עם קבוצה של רוכבי אופניים למסעות ברכבי הממלכה. כך בבוקר סתיו בשנת תשפ”ב, שאין יותר גשמים, יצאו מלונדון על דו-גלגלים חמשת הרוכבים. טוב נפסיק, זה גם בכלל היה בקיץ, אבל לא מצאנו חרוז…

המסלול של לונדון-ברייטון, כ-70 מיילים (112 ק”מ) הוא מסלול יום רכיבה ידוע באנגליה. אולם, הלונדונישראלים המפונקים, החליטו לשלב אותו עם קצת יין טוב בדרך, ועוד חצי יום בברייטון, אחת מערי החוף המדליקות באנגליה, במיוחד כששמש מפציעה לה מעל האי הבריטי.

אז מה יהיה לנו פה? מלבד סקירה על ברייטון ומה יש לעשות שם (מוזמנים לדלג לשם כבר עכשיו אם כל השאר פחות מדבר אליכם), נראה קצת מנופי סאסקס האנגלים ונלמד על יין אנגלי מבעבע – שמפנייה מאחורייך!

 

טיול בברייטון באנגליה

 

אופניים בלונדון…

מה לא אמרנו על טרנד האופניים בלונדון. ויחד עם זאת, כל-כך הרבה מים עברו בתמזה מאז שבוריס היה ראש עיר, והתחיל עם סלילת ה-CS (מסלולי ה”Cycle Superhighway”) שאמורים לעבור כמו רשת בכל העיר, ועדיין הרכיבה בלונדון מסוכנת וקשה. לא לחינם נקודת המוצא של מסלול לונדון-ברייטון הידוע מתחיל בקרויידן הדרומית, כי לחצות את לונדון מצפון לדרום, היא משימה עמוסה במכוניות לעיתים עויינות, פיח ודופק מואץ (לאו דווקא בשל המאמץ הספורטיבי!).

אחרי טוטינג, שכונת ילדותו של ראש העיר הנוכחי, הרוכבים יכולים לנשום קצת לרווחה, שדרכי העיר העמוסות מפנות דרך לדרכי הכפר של סארי (Surrey). ומתחילים לחפש אחר ארוחה.

 

טיול ברייטון אנגליה
חמשת הרוכבים. מי בתפקיד משה יואל סלומון?

דיבורים לחוד ומעשים לחוד – מסתבר שאם זו לא הבירה התוססת, ביום שישי, שבוע עבודה רגיל, אין פאב לרפואה באיזורי הכפר שנפתח לפני הצהריים. ב-Castle שב-Outwood, כבר במחוז סאסקס, אנחנו סוףסוף מוצאים מוזגת מקומית שמוכנה לפנק את החבר’ה המורעבים ב-sausage rolls. בשיטת הסלמי, לאט לאט מוכנה הגברת להוסיף ביצה וגבינה למי שביקש, ואפילו להוציא את הנקניקיה למי שמתקשה עם ‘פרות נמוכות’. עד אבוקדו. ר’ מתח את הגבול. קפה, קצת רול’ס, ויאללה צריך להמשיך: יום שישי – יום קצר.

מחוץ ללונדון אנגליה
עד אבוקדו – פאב מפנק את הרוכבים בסוסג’ רולס

 

מבעבעים בסאסקס

כששני רוכבים אמיצים – י’ וד’, בוחרים להמשיך עם המסלול היומי בדרך המסורת, שלושה חובבי יין עצרו את היום ב-Ridgview Wine Estate. אז מסתבר שהאקלים של Sussex ודרום אנגליה מזכירים את האקלים של מחוז שמפנייה, ומי אם לא הבריטים ישמחו to stick it לשכנים מדרום, ולנסות לנצח אותם במשחק שלהם!
אבל לפני הכל, מבקשים ממארק ממרכז המבקרים לסדר משהו לאכול (בכ”ז הסוסג’ רול מ-12 לא החזיקה אותנו לאורך זמן), וזה בנימוס בריטי מתקתק מסביר שהמסעדה במקום תיפתח רק באוגוסט, וכך אחרי 80 וכמה קילומטרים – החל למזוג לנו יינות מבעבעים.
על היין האנגלי היקבים האיזוריים Chapel Down ו-Balfour כבר כתבנו בפוסט קודם, לעומתם יקב Ridgeview מתמחה ביינות מבעבעים בלבד. לא אנשי מבעבעים אנחנו, אבל הסיור עם מארק פתח עיניים למי שמעולם לא ביקר ביקב שעובד בשיטות שמפיין. למדנו על תהליך התסיסה הכפולה וכיצד משתמשים בחנקן נוזלי כדי להקפיא את הקצה של הבקבוק, על מנת להוציא את שאריות השמרים מהיין. תהליך מעניין, אבל רבאק מארק – אנחנו רעבים.
יקבים בדרום אנגליה
רידג’וויו – הרבה ענבים אבל אוכל אין – יקב בסאסקס
טיול יין בדרום אנגליה
לחיים!
טיול ברייטון אנגליה
דיבורים כמו חול… על תהליך תסיסת היין האנגלי. ר’ וק’ עם מארק.
היקב עצמו הוקם בשנות התשעים ע״י מייק רוברטס, יינן חלוץ באנגליה, שמכר את עסק פתרונות המחשוב שלו, ומצא את המיקום האידיאלי לכרם.
אלמנתו עוד גרה באחוזה וילדיו מנהלים את היקב. הכרם, נמצאת בשטח המצוי בדיוק בלב מערכת אקלימית ייחודית שהופכת את האזור לגשום הרבה פחות מגבעות הDowns הסובבות אותו (בקרוב נופים).
בכרמי היקב מגדלים ענבי שרדונה, פינו נואר ופינו מונייה, הבציר ידני ומתרחש באוקטובר בדומה לשמפיין, לפני שהאזור נהיה קר מדי. היקב דוגל בקיימות מקומית, והיינות זכו בפרסים בינלאומיים. ב2017 הוא הוכתר כיצרן היין הטוב בעולם, 49 שנה אחרי שתחרות Wine and Spirits הבינלאומית הושקה, כשהוא מנצח את המגדלים הצרפתים.
סיור ביקב עולה £40 לאדם, וכולל מספר לא מבוטל של כוסות יין.
יין אנגלי - כרמים באנגליה
שמש מפציעה על ענבים אנגליות
טיול יין ליד ברייטון אנגליה
תשתו משהו – טעימות ביקב רידג’וויו בסאסקס

דיצ’לינג

אז היום הראשון הסתיים לו בצ’יל עם עוד קצת שתייה וארוחה טובה במלון, ואחרי ארוחת בוקר לא פחות טובה אנחנו מתחילים את הדרך ל-Ditchling Beacon, פסגת מחוז סאסקס המזרחי, ונקודת התצפית הטובה על ה-Sussex Downs (גבעות סאסקס) בגובה 248 מ’ מעל פני הים.

העלייה לטופ קיבלה דירוג של 4, כאשר הטור-דה-פראנס עבר פה ב-1994. למעלה, כיאה לנקודת מפגש של רוכבי אופניים תמצאו גברים ונשים בלייקרה, גזלן, ולא מעט זוגות אופניים. המאמץ הרב בטיפוס, במיוחד לאחר ניווט כושל שלקח אותנו דרך הדרך ההררית, ומכאן אפשר רק לתת לרוח לפנק את הפנים ולאגור כוחות לקראת הירידה לכיוון ברייטון.

תצפית על דרום אנגליה מדיצ'לינג
נקודת מפגש של אופנת לייקרה צבעונית – Ditchling Beacon
גבעות סאסקס אנגליה
פשוט תקליקו – נוף פנורמי של גבעות סאסקס

 

ברייטון

בקול תרועה, ובירידה מפנקת שלושת הרוכבים נכנסים לברייטון, ושמים את פעמיהם לכיוון רוח הים הדרומית. בנתיים, ועד שנגיע לשם, קצת היסטוריה:
היישוב “Brighthelmstone” הוזכר בספר ה”דומסדיי” הידוע מ-1086 כעיירת דיג. בחמש מאות השנים הבאות ענף הדיג המסחרי של מקרל והרינג היה העיסוק המרכזי של היישוב, ואילו מ-1730 התפתח היישוב על הים כעיירת מרפא.
ה-Day Tripping לברייטון לא הומצא בימינו. ב-1841 חברת ה-London and Brighton Railway פתחה את קו הרכבת לעיירה, והאוכלסיה שמנתה 7,000 איש ב-1801, צמחה לכדי 120,000 בתחילת המאה העשרים.
בסמוך לחוף האנגלי, אנחנו נאלצים להוליך את האופניים ליד ה-Royal Pavilion – אחת האטקרציות המרכזיות של העיר. זהו היה בית הקיט של ה-Prince Regent הנודע – שמאוחר יותר הפך לג’ורג’ הרביעי. הוא נבנה בסגנון הודי, ע”י הארכיטקט הנודע ג’ון נאש, לאור העניין הרב שהודו ריכזה באותן השנים.
הוא שימש גם את היורש, המלך וויליאם הרביעי, אבל אחריו המלכה ויקטוריה מכרה אותו לעיר ברייטון ב-1850.
הרויאל פביליון ברייטון אנגליה
הרויאל פביליון בברייטון – ויקטוריה לא אהבה אותו
טיול ברייטון אנגליה
ארכיטקטורה הודית מרהיבה – ארמון הפביליון בברייטון ביום שמש נדירה

הים קורא לנו, ואנו זונחים תוכניות קודמות לשבת באחת משתי מסעדות הדגים הנודעות Riddle and Finn על החוף או English’s בקרבת החוף, ומחליטים לזרום עם מזג האוויר המושלם. המזח, מזכיר איזה קרוסאובר של הטיילת של תל אביב אי שם בשנות השמונים והמזח הנודע של סנטה מוניקה, עם מתקני השעשועים ב-Palace Pier. במזח של ברייטון אלו משחקי הווידאו, ומפלצת ענקית בדמות ה-i360 של בריטיש איירווייז – פלטפורמת תצפית מתרוממת בגובה 138מ’, שמאפשר מבט על ברייטון והחוף.

טיול ברייטון אנגליה
וולקאם טו ד’ה לאייטיז, או: טיילת המזח של ברייטון
חוף ברייטון אנגליה
מגדל התצפית של בריטיש איירוייז – מפלצת על החוף האנגלי של ברייטון
חופים באנגליה
אמרתם חוף אנגלי אמרתם מבנים צבעוניים
האמיגוס יורדים מסוסיהם, ומוליכים אותם אל עבר The Lanes – אוסף רחובות צרים שמכילים מסעדות, גלריות רבות וחנויות “פיצ’פקס” רבות כמו גם מופעי רחוב.
המשימה: לאכול צהריים. משימת משנה: למצוא את המסעדה שק’ ו-י’ אכלו בה לפני שנים. האמצעים: לא לאבד את ק’ שמוביל בין רבבות האנשים. מטרות ביניים: לא לאפשר לר’ להיכנס לכל גלרית אומנות; לא לאפשר לר’ לקנות אומנות; שלא יגנבו את האופניים של ר’ שהוא נכנס לגלריות אומנות.
טיול לברייטון אנגליה
רחובות ברייטון – קוביד יהיה מבסוט מכמות האנשים

 

טיול יום לונדון ברייטון בריטניה
כמו עיר מצויירת – ברייטון צבעונית בשמש

 

the lanes ברייטון אנגליה
ברוכים הבאים לליינס – עכשיו תנסו לא להתפזר, we dare you

 

טיול ברייטון אנגליה
we’re all Brighton Love

התוצאה: הצלחה, אנחנו מוצאים את מסעדת D’arcys ונהנים מארוחת דגים מצויינת, לקול מופעי רחוב קצת פחות מוצלחים (שום דבר שיין לא מסדר). בכלל האווירה המקומית בברייטון, כשהשמש יוצאת, היא של מסיבת רחוב אחת גדולה. מארק מהיקב הגדיר אותה כאחת מהערים ההטרוגניות היחידות מחוץ ללונדון, ואולי הוא נגע פה בנקודה, שכן ברייטון – בחלקה – מרגישה כמו שלוחה דרומית של קמדן טאון, עם פסיפס אנושי נרחב מאד.

טיול ברייטון אנגליה
ספיידרמן אחרי כמה ימים בברייטון – אומנות רחוב ב-Lanes

 

טיול ברייטון אנגליה
פה יש דווקא הרבה מה לאכול – אווירה מחשמלת בליינס

מכאן, אנחנו משתלטים על קרון רכבת Thamslink מהתחנה שנמצאת מרחק כעשר דקות הליכה מדאונטאון ברייטון, ונהנים לנו מקצת שקט, לפני שנחזור לשיגרה הלונדונית שלנו. לברייטון אפשר להגיע עם Thamslink בשעה ורבע, או ברכבות מהירות שלוקחות שעה מוויקטוריה או מלונדון ברידג’, זאת כמובן למי שלא רוצה לרכב כ112 ק״מ 💪🏻🚴🏼

אגב את הפוסט הראשון של הלונדונים על ברייטון כתבנו במאי 2014.

הנה קצת תמונות שצילם הלונדוני של “הנוף האנושי” הייחודי של ברייטון:

טיול ברייטון אנגליה

טיול ברייטון אנגליה

טיול ברייטון אנגליה

טיול ברייטון אנגליה

טיול ברייטון אנגליה

 

Author: הלונדונים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *