Somerset – הקיץ ששקע

סומרסט אנגליה
עבור הלונדונים, הקיץ הזה עבר בסימן staycation, מטבע הלשון העכשווי לחופשות בתחומי הממלכה המאוחדת. ואפרופו מטבעות לשון, כאשר הממשלה הבריטית “מתהפכת כמו סטייק” לגבי חובת הבידוד לחוזרים מיעדים אירופאים מסויימים, נראה שמרבית הבריטונים החליטו השנה לאמץ את ה”חופ-בית” כדי לא להיתקע בבידוד של 14 יום בחזור.
ולמרות הביקוש, הלונדונים כבר הצליחו לבקר בעמק התמזה האהוב, בדורסט הקסומה ושוב בגבעות הקוטסוולד המרהיבות (על כך בהמשך… אולי), אבל בכ”ז סומרסט הינו יעד שמזמן כבר רצינו לבקר בו. רק מה לעשות שבאנגליה קשה מאד לתכנן חופשות בלי חליפת צלילה, וכך הלונדונים מצאו את עצמם טוחנים מים (תרתי משמע) בסופה”ש הכי רטוב עד כה – בסומרסט. ☔

קניון צ'דר - גבעות מנדיפ

 

תיש בודד על גבעות המנדיפ


 

 

סאמרסט (או ס-ו-מרסט, אבל מבוטא עם אָ קצרה כמו U) הוא מחוז בדרום מערב אנגליה, כשלוש שעות נסיעה מלונדון. המטרופולין הקרוב אליו ביותר היא העיר בריסטול (הנמצאת מחוץ למחוז, במחוז גלוסטר). בעלי הזיכרון הטוב יגידו שבעצם הלונדונים כבר ביקרו בסומרסט עם טיול בבאת’, עיירת הספא הנצחית, אולם בניגוד לזו הויקטוריאנית המפונפנת, הרי שסומרסט מאופיין בנוף כפרי, גבעות רבות (הנקראות Moors), קניונים ואפילו מערות נטיפים. למעשה, סןמרסט הוא אחד המחוזות עם הנוף הוורסטילי ביותר באנגליה, רצועת החוף שלו לאורך “תעלת בריסטול” נמתחת כ-64 ק”מ, וזוהי גם בירת הגבינה האנגלית, שכן בסומרסט נמצאת העיירה צ’דר.

 

ההגעה ביום הראשון בגשם שוטף, מתארכת לאור העובדה שהלונדוני שכח את המגפיים שלו. לא בדיוק הסופה”ש הנכון לטייל בלי מגפיים, גם אם לא קוראים לך ברוך. אבל אל חשש, באנגליה יודעים מה חשיבות הווליז, ודי-טור של חצי שעה לShepton Mallet, עיירה מנומנמת, ו-£12 פחות ואנחנו ממשיכים בדרך.
הליטון, מלון בוטיק / פאב, ממוקם במזרח גבעות מנדיפ – עוד AONB כזכור – Area of Natural Outstanding Beauty. זהו פונדק דרכים שכזה, עם חדרים מפנקים, וכמובן שפאב/מסעדה. ללונדוני נמאס לשיר שיר בגשם (כנ”ל לגבי ההשמעה הבלתי פוסקת של “Rain on Me” ב-Heart Radio), ובעוד החברים המוכרים לכם כבר היטב מהחופשות בדורסט ובעמק התמזה (חמישייה גם הם) מבקרים ב-Wells הקרובה, הלונדונים מחליטים להתחמם עם אפרול שפריץ לפני ארוחת הערב במסעדה של המלון. יש לציין שלאור ההגבלות באנגליה נאלצנו לשבת בנפרד מהחברים, ורק הילדים נדדו בין השולחנות 🤷.


מלון בסומסרסט - הליטון
 

הליטון (לא הילטון) בימים קיציים יותר


 

מעודדים מהאפשרות שאולי התחזית תשתפר, הלונדונים יוצאים בבוקר יום שבת לעיירה Wells, לאחר שהשמיים התבהרו במעט. העיירה, המתוארת כ”עיר הקטנה ביותר באנגליה” היא כמעט העיירה הקטנה ביותר בממלכה שיש לה קתדרלה (כאשר מקדימה אותה רק הסיטי של לונדון, בתוכה נמצאת קתדרלת סיינט פול המרשימה, ושטחה קטן יותר). העיירה נקראת על שם שלוש בארות הנמצאות בה, שהוקדשו לקדוש אנדרו, והיא היתה עיירה מרכזית בשנת 704 תחת שלטון המלך אין של ווסקס, מלך אנגלו סקסון מקומי.
העיירה שיחקה תפקיד חשוב במלחמת האזרחים האנגלית ובמרד הקלשונים מהמאה ה-17. בעיירה בית ספר תיכון הנחשב לאחד מהטובים באנגליה, המתחמה בלימודי מדעים, ובית הספר Wells Cathedral School שהוא אחד מחמישה בתי ספר תיכון למוזיקה בבריטניה.

הקתדרלה של וולס

 

הפוגה בגשם – הקתדרלה של וולס


הקתדרלה של וולס בסאמרסט

 

מבט לילי על הקתדרלה המוארת


 

מחוזקים בלונדונית א’ הקטנה-בכורה של משפחת החברים (בטרייד של כמה שעות תמורת הלונדונית הבכורה שלנו) נכנסנו לקתדרלה המרשימה לסיור קצר. הקתדרלה נבנתה במאה ה-12 במקום כנסייה שהיתה במקום, ונחשבת למבנה הגותי הראשון באירופה. הארכיטקטורה של המבנה מרשימה, וגם יש פה שעון אסטרונומי של הנזיר פיטר לייטפוט, שעובד ברצף משנת 1325. לשעון היה בעל תפקיד שהיה אחראי למתוח אותו, אולם שהאחרון פרש ב-2010, הותקן בו מנגנון מכאני, כנראה להימנע מ-“מותחי שעונים” נוספים שיקבלו פנסיה תקציבית מהכנסייה האנגליקנית.

שעון מימי הביניים בוולס

 

נזיר שען ושעון אסטרונומי אחד

 

וולס, סאמרסט, אנגליה

 

ויקארז קלוז – מחירי הנדלן האמירו קצת…

 

הקתדרלה של וולס בסאמרסט

 

זוכרים את קורבנות הקורונה


 

חשוב לציין שבוולס יש גם את ארמון הבישופ ואת Vicar’s Close, שהוא בין רחובות המגורים העתיקים ביותר באנגליה. מוולס, אנחנו ממשיכים לפארק ה-.Wookey Hole שזהו סוג של פארק שעשועים שנבנה סביב אטרקצית מנהרות הווקי, אחת משתי מערכות של מערות נטיפים שנמצאות בגבעות המנדיפ. אם לרגע חשבנו שנפטרנו מהגשם אז טעינו, ובמסע רטוב יש לומר לתוך המערות, אנחנו מבינים שהטרנד הגשום הולך לבלות עימנו כל הסופה”ש.
המקום עם השם המגניב ביותר – הכפר Wookey Hole הוא לא מקום הולדתו של צ’ובקה הווקי, אלא כפר מנומנם שכנראה קיבל את שמו מווריאציה של המילה הקלטית ל”מלכודת של חיה” או ל”בור”. המערות נפתחו לציבור בשנות ה-30 ומאז המשיכו לחקור אותם באמצעות צלילה בנהר התת קרקעי שזורם דרכן. את השימוש בחללים שבמבואת המערות מתארכים עד לתקופת הברונזה, אורכן 4 קילומטרים, והן ידועות בזכות “המכשפה מהווקי הול” – זקיף סטלגמיט שנראה כמו מכשפה שהפכה לנציב מינרלי (נשמע מוכר?) ע”י עוד נזיר מגלסטנבורי.
 

מערות הווקי בסומרסט

 

קלחת המכשפה במערות הווקי

 

מנהרות הווקי בסומרסט

 

דרמטיזיציה של סטלקטיטים בווקי הול

 

מנהרות הווקי בסומרסט

 

מחצבים נראים מבעד לסלע

 

מערות הווקי בסומרסט

 

רגל הדרקון

 

מנהרות הווקי בסומרסט

 

המנהרה שבקצה המערה – הולכים בווקי הול

 


 

מיפוי ואקספלורציה של המערות גבו מספר קורבנות לאורך השנים, כאשר ציוד הצלילה לא היה מפותח דיו. בהליכה לאורך המנהרות החצובות, ניתן לראות היווצרות סטלקטיטים וסטלגמיטים שיוצרים סלעים בצורות, בינהם אגם “קלחת המכשפה” ו-“רגל הדרקון”, כאשר תאורה דרמטית עוזרת לדמיון המודרך. בחדר מסויים מיישנים גבינת צ’דר במשך כשנתיים, אולם למעט הריח אין ממש אפשרות להיכנס לחדר -שכן מדובר בסחורה בשווי של כ-200 אלף ליש”ט.
לרוע המזל, סביב המערות בנוי פארק שעשעוים שנראה כאילו ימיו הטובים היו אי שם בשנות השבעים. ישנם פסלים של דינוזאורים, אטרקציות כמו בית המכשפה, משחקי מזל נוסח שנות השמונית בישראל ומה שעצוב עוד יותר זה שהכל סגור בגלל הקורונה. ככה שאם היה אפשר להימנע מהליכה בפארק השעשועים הזה, היינו שמחים עוד יותר (למרות שה’ ו-ר’ הצליחו לבלות פה יום שלם, אלוהים יודע מה הם עשו?!).
במנדיפ ישנן גם את מערות קניון צ’דר, אולם אלו סגורות לרגל הקורונה, עד יעבור זעם. וחבל שכך – המערות הללו מציגות נוף דומה לזה של הווקי, אולם גם את שאריו של “איש צ’דר” שחי פה לפני עשרת אלפים שנה (ולא – אם תהיתם – לא מדובר באיש חביב מגבינה אלא אדם קדמון שעצמותיו נשתמרו במערה).
 

מערות הווקי בסומרסט גבינת צ'דר

 

מישהו אמר בהההה? גבינת צ’דר הווקי

 

וולס וווקי הול בסומרסט

 

ברבורים ודלתות של פיות, ווקי הול.

 


ואכן מהווקי אנחנו ממשיכים לנו לקניון צ’דר. הנסיעה בעיירה נראית ממש כאילו מדובר באיזה אתר סקי (רק שאין פה שלג וסקי מעל הכל), אלמלא הגשם השוטף (כן בחדשות מעדכנים שירדו היום משקעים של חודש שלם) גם הלונדוני הנוהג היה יכול לראות את הנוף המרהיב. בנתיים אנו עוצרים בצד, כדי להביט על קבוצה של איילים שהחליטו לחצות את הקניון, מסתבר שזהו מראה די שכיח באיזור.

צ'דר עיירה בסאמרסט

 

עיירת סקי בלי סקי – צ’דר

 

צ'דר עיירה בסאמרסט

 

מבט מלמעלה – קניון צר מאד

 

 

צ'דר עיירה בסומרסט

 

מבט מלמטה – קניון צ’דר

 


 

 
אחרי צ’דר הקבוצות נחלקות שוב, כאשר הלונדוני רק רוצה פאב יבש, ואיזה מרק חם (או סיידר). החברים מחליטים להמשיך את הטלטול בדרכים וונוסעים לבקא את גלסטנבורי, הלוא היא עיירת הפסטיבל הידוע. הלונדונים יגיעו לגלסטנבורי רק בהמשך, אך נספר שזהו מקום חורבות מנזר גלסטנבורי (עד כה סיפק לנו נזיר ממציא ונזיר לוחם, אם ניתקל גם באוהב מסיבות וחובב פיצות אנחנו פורשים). חוץ מזה, זהו מקום של ה-“גלסטנבורי תור”: גבעה שבראשה שרידי מגדלו של סיינט מייקל, שהיה כנסייה במספר גלגולים קודמים. זהו גם אתר רדוף מיתולוגיה קלטית, שבהיסטוריה הבריטית נקרא גם “אבלון”, שם המשוייך למלך ארתור, ויש הגורסים שזהו המקום בו היה ‘הגביע הקדוש’. אבלון הוא גם השם לממלכת הפיות במיתולוגיה הקלטית או לממלכת המתים.

וולס עיירה בסומרסט

 

שירים ושערים – וולס

 

וולס עיירה בסומרסט

 

Vicars’ hall over gateway – השער לרחוב

 

 

וולס עיירה בסומרסט

 

ארמון הבישופ – וולס

 


 

בנתיים בפאב היבש, המקומיים מצליחים לקלקל הזמנה של המבורגר (קשה מאד לשכנע את האנגלים הכפריים שיש אנשים שלא אוכלים חזיר, ועוד לא רוצים אותו על ההמבורגר שלהם), ואילו הלונדוני מצליח להתחמם עם מרק גבינה, אם כי לא מקומית אלא סטילטון ופטריות. אה כן, גם סיידר היה שם.
ארוחת ערב בוולס בפאב שמגיש דווקא אוכל איטלקי מהמסעדה השכנה, ואנחנו מתכוננים ליום העזיבה.

וולס עיירה בסומרסט

 

מרק פטריות וסטילטון – מחמם את הלב


 

גלסטנבורי

 

התור של גלסטנבורי – מפעל לייצור נזירים

 
כן גם ביום השלישי בסומרסט, לא חזר לו הקיץ. לאחר ארוחת בוקר אנגלית בליטון, אנחנו יוצאים דרך בריסטל לעצירת קניות בדרך ללונדון, במרכז אאוטלט שנקרא Swindon Designer Outlet – McArthur Glen בעיר סווינדון. המרכז מרוחק כשעה וחצי מלונדון, ולמען האמת מציאות לא מצאנו פה.
גם כאן החבורות התפצלו להן, שכן הסף של הלונדוני למרכזי קניות איננו גבוה במיוחד, ואנו המשכנו חזרה ללונדון, משאירים את גבעות מנדיפ הרחק מאחור, כשהווישרים עובדים להם שעות נוספות.

מרכז קניות אאוטלט אנגליה

 

קניות בסווינדון

 

טיול לסאמרסט באנגליה

 

עוד מבט על הקתדרלה של וולס

 

סומרסט בכלל וגבעות מנדיפ בפרט הוא אזור קסום, ואף לא רחוק יותר מדי מלונדון. כאשר מנסים לאזן בין אורך הסופה”ש לבין מרחק הנסיעה מלונדון – סומרסט בהחלט מספק את הסחורה. במחוז הזה תקבלו הרבה: חופים, גבעות, עיירות עתיקות, פאבים כפריים, מנהרות נטיפים וגבינה. הרבה גבינה. מה שכן, כמו כל חופ-בית באנגליה, מזג האוויר ממשיך לשחק תפקיד מפתח, והלונדונים שחשבו שאפשר לשנות את המזל, גילו שהיוצא מן הכלל (הטיול האחרון), בהכרח מעיד על הכלל. יחד עם זאת, הרגליים של הלודוני נותרו יבשות.

 

ויקארס קלוז - רחוב בוולס סןמרסט

 

יכולה להיות גלויה – ויקארז קלוז, וולס

 


 

קרדיט צילומים :

 • קולאז’ צדר, צילם: Draco
 • התור של גלסטנבורי, צילם: Andy Andy Roberts
 • קניון צ’דר, צילם: Andy Klevedene
 • תמונות שונות מקנין צ’דר, צילם: DESPITE STRAIGHT LINES (Paul Williams),
 • תמונה מוולס – Vicar’s Close, צילם: Reiner Götzinger
 • תמונות שונות, צילם: הלונדוני
 • Author: הלונדונים

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *